31.08.14

Esmakordselt mainiti Vandjala küla 1241. aastal Taanimaa Hindamisraamatu Eestimaa nimistus, mis on koostatud 1219.a. Taani munkade poolt külade ristimise käigus üleskirjutatud andmete põhjal ning on kuulunud Jõelähtme kihelkonna alla.  Vandjala küla suurus ei ole alates 13. sajandist eriti muutunud. Küll on aga küla ajalugu olnud kirev. 1379.a. on esmakordselt mainitud Kostivere mõisa nime (Kostifer). Vandjala on selle mõisa koosseisu kuulunud sajandeid. 

Vandjala küla asub Rebala muinsuskaitseala tuumikalal, kõige väärtuslikumas tsoonis Säilinud on Vandjala soo ja Männiku soost (Aara mü poolne raba) on säilinud umbes 15-20ha,mis suures osas hävis Maardu Lõunakarjääri tegevuse tagajärjel.Praegu on see ala kaetud männimetsaga.

Alles on ka Katkootsa karjamaade osad, mis jäid Maardu Lõunakarjäärist mingil määral puutumata, samuti on säilinud looduslikud karjamaad, väärtuslikud niidud. Küla territooriumil on säilinud kiviaedu, kivikalmeid, kultusekive. Vana Vandjala südames on rändrahn Hallikivi, millega on seotud mitemid pärimusi.

Toimetaja: KALEV ALGO