31.08.14

Loo küla asub Jõelähtme vallas Harjumaal. Pealinn Tallinn on külast umbes 20 kilomeetri kaugusel. Jõelähtme valla keskusest, kus asub vallavalitsus, on Loo küla 3 kilomeetri kaugusel.

Põhja poolt piirneb Loo küla Rebala külaga, läänest Vandjala külaga. Lõunas paikneb Kostivere alevik ja ida poole jääb Jõelähtme küla.

1688. aasta kaardilt on näha, et tänapäevases Loo külas asusid Kostivere küla talumeestele kuuluvad maad. Kostivere mõisa keskus asus Jõelähtme jõe lõunakaldal, umbes 3 km kaugusel kirikust. Mõisa põhjakaldadl oli kostivere küla, kus 1688. a oli neli majapidamist. 1732.a. revisjoni spetsifikatsioonis Kostivere küla enam pole, aga 1765.a. on küla nelja taluga jälle olemas. 1803.a. kaardilt on näha, et Loo küla ainuke asustatud majapidamine on vana Kostivere kõrts.

Mõisate riigistamise tulemusena toimunud ümberkruntimiste ajal tekkisid uuedtalud, kes said oma maad Vandjala külasüdamest eemale. Nõukogude ajal hakati vahet tegema vanaküla ja uue asustuse vahel ning hakati nimetama Loo külaks. 1935. a kaardi järgi oli külas 13 majapidamist.

 Külarahva tegemistest võid lugeda www.vandjala.joelahtme.com

Toimetaja: KALEV ALGO