Jõelähtme teejuht rändajale ja koduloohuvilisele

7.09.20

Puhka Eestis/ Visit Estonia:

Väga hea ülevaate vaatamisväärsustest ja üritustest leiad Puhka Eestis kodulehelt siit.

ENG- Official tourist information website VISIT ESTONIA

RU- Официальный сайт туристической информации VISIT ESTONIA

FI-Viron virallinen matkailusivusto  VISIT ESTONIA

Aadress: Jõelähtme küla tel:+372 5032774, e-mail: info@rebala.ee

 Tallinna-Peterburi maantee 22. kilomeetril on nüüd lisaks ainulaadsetele vanimatele teadaolevatele kivikalmetele Eestis uudistamist ka muuseumis, kus saab näha mõndagi põnevat pronksiajast.

 

Aadress: Loo küla, Veski talu, tel 520 1189, e-post: margit.partel@gmail.com;


Ajaveski on ainulaadse arhitektuuriga vaatamisväärsus ja tegevuspaik Loo külas, kus mitmel korrusel toimuvad erinevad töötoad, näitused, avatud on panoraamvaatega platvorm maastikuvaatluseks. Suvel on plaanis korraldada avatud uste päevasid ja mitmeid huvitavaid töötubasid. Veskit saab külastada etteteatamisel.

 

Eestimaa pealinnast vaid paarikümne kilomeetri kaugusel Jõelähtme vallas muistsetel Rebala aladel Kostivere alevikus asuvast Kostivere mõisast pärinevad esmateated juba 14. sajandist.
Sajandite jooksul on mõis üle elanud mitmeid riigikordi ning kuulunud erinevatele omanikele. Enamasti on omanikeks olnud perekonnad ning tegeldud on põllumajanduse ja karjakasvatusega.
Säilinud on hulk kõrvalhooneid. Kokku on kultuurimälestistena riikliku kaitse all 14 hoonet ja rajatist. Tänane mõisa peahoone on ehitatud 1776. aastal ja asub koos looduskaitsealuse mõisapargiga jõesaarel.
Nõukogude ajal oli peahoone sovhoosi keskuseks. Peale sovhoosi lagunemist aastaid õige kasutuseta ja pooltühja mõisahoone kasutuselevõtt, korrastamine ja esimesed renoveerimistööd algasid Kostivere aktiivsete elanike eestvedamisel. Seejärel võttis hoone haldamise üle Jõelähtme Vallavalitsus kes on võtnud südameasjaks mõisahoone renoveerimise ning pea igal aastal saab mingi osa mõisast renoveeritud.
Kui esimesed ruumid korda said, hakati mõisale otsima kasutusfunktsiooni ning otsustati 2012.aastal asutada aleviku kultuurielu elavdamiseks ja koondamiseks kultuuriasutus, mis sai nimeks Kostivere Kultuurimõis.
Kostivere Kultuurimõis on Jõelähtme Valla Kultuurikeskuse allasutus, kus tegutseb kümmekond huvitegevuskollektiivi ning toimub arvukalt eripalgelisi kultuurisündmusi. Paljud üritused on kujunenud traditsioonilisteks, toimub mitmeid ülevallalisi sündmusi. Ruumid on tihti kasutuseks kohaliku kooli üritusteks, samuti erinevateks koosolekuteks, seminarideks jne. ning renditakse tähtpäevadeks.

 

Mõisa ruumides tegutsevad veel Põhja-Harju Koostöökogu ja alates selle aasta sügisest ka Jõelähtme Muusika- ja Kunstikooli Kostivere filiaal. Kultuurimälestis.

 

Aadress: Kallavere küla, Käspre talu.

tel.  50 77 685- Priit ja  51 38 160- Kersti

Muuseum kuulub üsna orgaaniliselt Rootsi-Kallavere rahva ellu, meenutab meie juuri, laiendab külaliste silmaringi vanema taluelu osas ja on siiani täis tugevat kasvujõudu.

Püsinäitusel saab näha siinsamas kasutusel olnud tarbeesemeid ja tööriistu, käsitööd ja rõivaid, raamatuid ja ajakirju. Avatud on paadimaja.
 

 

Toimetaja: SIGNE VALDMANN