Tartu Ülikooli teadlased alustavad koroonaviiruse seiret Tallinnas ja Harjumaal

Reedel, 11. septembril algas Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel koroonaviiruse laiaulatuslik seire Harjumaal ja Tallinnas. Uuringu eesmärk on hinnata, kas ja mil määral on nakkus levinud haiguskolletest üldrahvastikku.

Seireuuringu juht, Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda selgitas, et just viimasel ajal on nakatunute arv Tallinnas ja Harjumaal märkimisväärselt kasvanud. „Tallinnas ja Harjumaal on nakkuskordaja kerkinud märkimisväärselt kõrgemaks kui Eestis keskmiselt. Uusi koldeid on tekitanud reisidelt saabujad, mistõttu on oluline uurida laiemalt, kas viirus võib olla Tallinnas ja Harjumaal ka varjatult levimas," rääkis Kalda. Eile andis seireuuringu meeskonna plaanile heakskiidu ka Vabariigi Valitsus.

Tegemist on koroonaviiruse levimuse seireuuringu seitsmenda lainega, mille käigus on plaan küsitleda ja testida juhuvalimi alusel 4000 Harjumaa ja Tallinna elanikku. Küsitlusega alustab Kantar Emor reedel. Testimiseks võtavad ninaneelust proove ja analüüsivad neid SYNLAB ja Medicum. Uuringulaine kestab 23. septembrini.

Uuringus osalemine on vabatahtlik, kuid uuringumeeskond loodab elanike koostöövalmidusele. „Küsimustikule vastamise ja testimas käimisega saab igaüks aidata kaasa viiruse tegeliku leviku väljaselgitamisele. See on viiruse tõkestamise edasiseks planeerimiseks äärmiselt oluline," rõhutas Kalda.

Koroonaviiruse leviku seire uuringut teeb 17 Tartu Ülikooli teadlast. Partneritena aitavad kaasa Kantar Emor, Medicum Eriarstiabi ja SYNLAB Eesti.

Rohkem infot uuringu kohta on Tartu Ülikooli veebilehel.

Lisateave: Ruth Kalda, TÜ peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, 5698 5599, ruth.kalda@ut.ee