21.05.21

JÕELÄHTME LAULUPÄEV – Jõelähtme kultuurisümbol

Irina Pärila

1979.a Elsa Rikandi poolt algatatud Jõelähtme laulupäeva pika ajalooga traditsioon, on tänaseks kujunenud Jõelähtme kultuurisümboliks.

XXVI Jõelähtme Laulupäev ehk Jõelähtme-Kuusalu laulu- ja tantsupidu „Allikat kuulates" pidi algselt toimuma 23.mail 2020.a. Kahjuks tuli aga pandeemia tõttu see pidu aasta võrra edasi lükata ning uueks toimumise kuupäevaks sai 22.mai 2021.
Kahe valla koostöös toimuma pidanud laulu- ja tantsupidu „Allikat kuulates" ei saa kahjuks ka sellel aastal samadel põhjustel toimuda ning peo lavastaja, Neeme Kooli direktor Karin Soosalu, tegi raske südamega otsuse, see pidu ära jätta ning enam edasi mitte lükata.
Karin Soosalu kirjutas 19.01.2021 kõigile osalistele nii:
Hea "Allikat kuulates" peoline!
Oleme korraldusmeeskonnaga teinud otsuse, et meie ühine pidu 2021. aasta 22. mail jääb ära.
Oleme seda pidu juba pea kaks hooaega ette valmistanud, kuid lõpusirgele ei ole sellel peol määratud jõuda.
Kuna kõigi meie soov on kogeda õnnestunud ja hästi ettevalmistatud pidu, siis sellistes segastes oludes on väga raske oodatud tulemuseni jõuda.
Laseme selle peo laulud, tantsud ja pillilood nüüd vabaks.
Aitäh kõigile juhendajatele, korraldusmeeskonnale ja kõigile teistele asjaosalistele selle aja eest, toredate mõtete eest ja toetuse eest!
Küsimusele, et millal saame kokku tulla, et jälle laulda ja tantsida nii nagu me veel seda mäletame, ei oska meist keegi vastata.
Jääb üle loota ja uskuda, et õige pea saabuvad uued ajad, uued mõtted ja uued peod".

ELSA RIKANDI – Jõelähtme kultuurisümboli looja

Elsa Rikandi lõpetas Tallinna Konservatooriumis koorijuhtimise eriala ning töötas aastaid Tallinna Muusikakeskkoolis õppealajuhatajana. Tema tegemised ja ettevõtmised Jõelähtme vallas, jäid pensionipõlve, kui ta 1976.a asus tööle Jõelähtme Kooli muusikaõpetajana. Peagi hakkasid rõõmsa ja särasilmse koorijuhi vastu inimesed huvi tundma ning tolleaegse Jõelähtme kultuurimaja juhataja, Maie Jakobi, abiga kutsuti kokku täiskasvanud lauluhuvilised ning loodi  Jõelähtme segakoor. Jõelähtme segakoori juhendamine oli Elsa Rikandile ajendiks hakata korraldama Jõelähtme vallas, Jägala joal, kohalikke laulupäevasid. Tänaseks on laulupäevi toimunud Jägala-Joal juba 24 korda.

Jõelähtme laulupäevad kronoloogilises järjekorras:

Esimene Jõelähtme laulupäev korraldati 17.06.1979.a Peo avas tolleaegne Jõelähtme külanõukogu esimees Helve Toome.
Esinemispaika sammusid rongkäigus Aruküla, Raasiku, Jõelähtme ja Tallinna Näidislinnuvabriku segakoorid ja näidislinnuvabriku  rahvamuusikaansambel ning Jõelähtme 8- klassilise kooli rahvatantsijad.
Et esimene pidu oli pühendatud rahvusvahelisele lasteaastale, olid peole kutsutud esinema Jõelähtme väikesed rahvatantsijad. Lapsed esitasid Eesti rahvatantse „ Ringiratas", „Oige ja vasemba", „Kalamies" ja „ Raabiku".  Tantsud õpetas lastele selgeks Neida Tuisk.
Dirigendikepp käis käest kätte. Koore juhatasid Ene Müürisepp, Hiie Rikandi, Endla Koitla, Elsa Rikandi ja Ahto Nurk. Peo lõpetas ühendkoor lauluga „ Tuljak".

II Jõelähtme laulupäev - 17.06.1980.a Pühendatud ENSV 40. aastapäevale. Üldjuht rahvamuusik Ahto Nurk.

III Jõelähtme laulupäev - 21.06.1981. Üldjuht Ahto Nurk. Külalisesineja näitleja, Eesti teeneline kunstnik Tõnu Aav.

IV Jõelähtmes laulupäev - 13.06.1982. Pühendatud Nõukogude Liidu moodustamise 60. aastapäevale. Üldjuht Elsa Rikandi.

V Jõelähtme laulupäev - 1983. Esmaettekandele tuli laul „Jägala juga" sõnad  Raimond Kaugver ja viis Raivo Kõrgemägi.  Peo külalisesineja näitleja Sulev Nõmmik.

VI Jõelähtme laulupäev - 01.07.1984. Pühendatud Eesti NSV vabastamise 40. aastapäevale. Peo üldjuht Elsa Rikandi.

VII Jõelähtme laulupäev - 30.06.1985. Pühendatud Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 40. ja Eesti NSV 45. aastapäevale. Peo üldjuht Elsa Rikandi.

VIII Jõelähtme laulupäev - 29.06.1986. Pühendatud Rahvusvahelisele rahuaastale. Üldjuht Elsa Rikandi.

 

IX Jõelähtme laulupäev - 28.06.1987. Pühendatud Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni 70. aastapäevale. Üldjuht Peeter Peterson, aujuht Elsa Rikandi.

X Jõelähtme laulupäev - 04.06.1988 Üldjuhid Peeter Peterson ja Silja Trisberg, aujuht Elsa Rikandi.

 

XI Jõelähtme laulupäev – 02.07.1989.a

 

XII Jõelähtme laulupäev - 17.06.1990 Peo korraldaja Orgkomitee.

XIII Jõelähtme laulupäev - 22.06.1991.a

 

XIV Jõelähtme laulupäev – 1993.a

 

XV Jõelähtme laulupäev - 26.06.1994 Üldjuht Ahto Nurk. Peo avaleelo esitas rahvalaulik Laine Mesikäpp.

 

XVI Jõelähtme laulupäev – 1995.a

XVII Jõelähtme laulupäev - 08.06.1996. Sellel aastal anti esimest korda välja Elsa Rikandi kultuuripreemia, mille pälvis rahvamuusik, Jõelähtme laulupäevade üldjuht Ahto Nurk.

 

XVIII Jõelähtme laulupäev - 1997.

 

XIX Jõelähtme laulupäev - 20.06.1998. Peo kunstiline juht Ahto Nurk. Avasignaaliks Toivo Luhats karjapasunal.

XX Jõelähtme laulupäev - 26. juunil 1999.

 

XXI Jõelähtme laulupäev - 07.06.2003.  Pidu algas Jõelähtme valla mudilaste ühiskavaga - A. Mattiiseni  „Kui mind  keegi ei sunniks" ja U. Sisask „ Hea tuju õpetus". Juhendas Kai Müürsepp. Peo teadustaja M.-M. Kurvet

 

XXII Jõelähtme laulupäev -  06.06.2004.  

XXIII Jõelähtme laulupäev - 07.06.2008. Pühendatud Eesti Vabariigi 90. aastapäevale. Üldjuht Silja Trisberg. Peo keskmeks oli kaks teemat: 1. Jõelähtme kihelkonna mustrid ja triibud (mida kasutati uutel peo kujunduselementidel) 2. Jõelähtme rahvarõivaste tutvustamine ning kandmise õpetamine lastele ja noortele.

XXIV Jõelähtme Jõelähtme-Kuusalu laulu- ja tantsupidu „KaRukellad helisevad" – 02.06.2012. Peo kunstiline juht on Karin Soosalu, assistent - Kadri Lepik, kunstnik Anu Karjatse. Esiettekandele tuleb Erki Meisteri sulest spetsiaalselt sellele laulupäevale kirjutatud uudisteos „Karukellad helisevad", mille sõnade autoriks on Ruu küla elanik Jaan Tepp.

XXV Kuusalu-Jõelähtme laulu- ja tantsupidu „Regilaul ja karuäke" - 30.05.2015.  Kuusalu kooli staadionil. Pühendatud Kuusalu valla aukodanik, helilooja Veljo Tormise 85. sünnipäevale. Peo idee, nime ja kava kontseptsiooni autor, kunstiline juht Karin Soosalu.

Jõelähtme laulupäevadel osalesid külaliskollektiivid:
 Maardu segakoor, Loksa Keskkooli lastevanemate segakoor, Raasiku maakultuurimaja segakoor, Aruküla kergemuusika koor, Kose naiskoor "Krõõt", segakoor „Keila", Tallinna naiskoor „ Ilo", Tallinna Kõrgema Poliitilise Ehitussõjakooli puhkpilliorkester, Raasiku memmede rahvatantsurühm, Raasiku folklooriansambel, Raasiku Puhkpilliorkester, Kolga segarahvatantsurühm, Kuusalu puhkpilliorkester, Tantsuansambel Lee, Pelgulinna Rahvamaja segatantsurühmad jpt.

Külalised välisriikidest:
Toruni linna Wojewodzki Kultuurimaja noorte folkloori- ja rahvatantsuansambel, Poola (1990 ja 1991) ning Riihimäe meeskoor, Soome (1990).

 

NB! Rohkem infot, mälestusi ning fotosid Jõelähtme laulupäevadest, leiab Jõelähtme valla kodulehelt.

Mälestusi, materjale ja fotosid Jõelähtme laulupäevadest jagasid Ene Tammekivi, Britta Madison, Irja Kingsepp, Neida Tuisk, Kersti Laanejõe, Merike Kahu, Merike Metstak, Silja Trisberg, Svetlana Siltšenko, Margit Pärtel.

Mälestusi, materjale ja fotosid kogusid ning panid kokku Kostivere Kultuurimõisa töötajad Kersti Vaht, Mehis Viskar ja Irina Pärila.
Toimetaja: KALEV ALGO