17.10.18

Jõelähtme vald asub Ida-Harjumaal. Vald piirneb põhjast 42 km ulatuses Soome lahega. Pikk rannajoon on kääruline, seda liigendab mitu poolsaart (Tahkumäe ja Koljunuki neem, Ihasalu ja Kaberneeme poolsaar) ja Soome lahe väikelahte (Muuga, Ihasalu, Kaberneeme ja Kolga).
Valda kuuluvad ka väikesaared: Rammu (102,6 ha), Laiakari (0,2 ha), Allu (1,6 ha), Koipsi (34,3 ha), Rohusi (12,5 ha), Umblu (1,6 ha), Väike- ehk Põhja-Malusi ja Suur- ehk Lõuna-Malusi (3,1 ja 7,0 ha) ning Vahekari (0,6 ha).
Idas piirneb Jõelähtme vald 18 km ulatuses Kuusalu vallaga ja 8 km ulatuses Anija vallaga; lõunas 20 km ulatuses Raasiku vallaga; lõunas ja läänes 8 km ulatuses Rae vallaga; läänes 3 km ulatuses Tallinna linnaga, 1 km ulatuses Viimsi vallaga ja 22 km ulatuses Maardu linnaga.
Jõelähtme valla territooriumil voolab Jõelähtme jõgi (kogupikkusega 46 km), mis ühineb 3 km enne Ihasalu lahte suubumist Jägala jõega (97 km). Läänes on valla piiriks Pirita jõgi (105 km).

Pindala: 211 km2

Elanike arv on 2016. aasta 1. jaanuari seisuga 6216. Asustustihedus on 29 elanikku km2 kohta.

Vallamaja asub Jõelähtme külas vana postijaama ja meierei hoonetes

Valla allasutused: 3 kooli (Loo Keskkool, Kostivere Kool, Neeme Kool), 3 lasteaeda (Loo Lasteaed Pääsupesa, Kostivere Lasteaed, Lasteaed Neeme Mudila), 1 kultuurikeskus (Loo Kultuurikeskus, Kostivere Kultuurimõis, Jõelähtme Rahvamaja, Neeme Rahvamaja) , eakate  päevakeskus, Jõelähtme Valla Keskraamatukogu (Lool, Kostiveres, Jõelähtmel, Neemel ja Kaberneemes). Vallas on ka 2 perearstikeskust Lool ja Kostiveres ja  Loo spordihoone koos ujulaga.

Üritused: Suurim traditsioonidega kultuuriüritus on Jõelähtme laulupäev (alates 1979).

Kaitsealad: Piirkond on rikas mitmesuguste arheoloogiliste ja ajalooliste kinnismuististe ning kaitstavate loodusobjektide poolest. Sealsed põliskülad on säilitanud oma arhailise miljöö. Jõelähtme valla muistsel kultuurmaastikul on moodustatud Rebala muinsuskaitseala. Rebala muinsuskaitseala muuseum asub Jõelähtme külas Tallinna–Narva maantee ääres. Ühtekokku on Jõelähtme vallas muinsuskaitse alla võetud 347 arheoloogia-, 34 arhitektuuri-, 22 kunsti- ja 5 ajaloomälestist. Jõelähtme valla pindala on 21 076 ha ehk 210,8 km², millest pea neljandiku, 5200 ha ehk 24,76 km² hõlmab Rebala muinsuskaitseala. Looduse kaitsealadest asuvad vallas Kostivere ja Ubari maastikukaitseala, suurem osa Kolga lahe ja väike osa Pirita jõeoru maastikukaitsealast ning Ülgase-Saviranna hoiuala.

Toimetaja: PRIIT PÕLDMA